הנוער התורם: אכפתיות וחמלה על חשבון זמן מסך

נכתב על ידי: דן כהן סולל

לפני המצאת הטלפון נאלצו בני האדם לתקשר האחד עם השני בעיקר פנים אל פנים. זה לא תמיד היה נוח, אבל זה שימר כישורים חברתיים. ביחס ישיר להתקדמות הטכנולוגית מצאנו עצמנו מתכנסים יותר ויותר לתוך עצמנו. כיום, הרבה יותר מדי ילדים ובני נוער מבלים (או מכלים…) הרבה יותר מדי זמן בבהייה בטלפון החכם שלהם, שיש שיאמרו שככל שהוא נעשה חכם, אנחנו נעשים קצת פחות. 

מחקרים שנערכו בשנים האחרונות גילו כמה עובדות מדהימות. למשל, שנשים צעירות מעדיפות את הטלפון הסלולרי שלהן על פני שוקולד, שגברים מעדיפים אותו על פני קפה וש-90%! מהתושבים במדריד מעדיפים סלולרי על מים. מחקר נוסף שנערך לאחרונה גילה כי מתוך סך הזמן שבני אדם גולשים ברשתות החברתיות, הם מבלים את הזמן הרב ביותר בהתעסקות בפרופיל האישי. הבידוד החברתי שנכפה על האנושות בעקבות הקורונה רק החמיר את המצב. 

החל מכיתה י׳ ועד כיתה י”ב תלמידי ישראל לוקחים חלק במיזם מעורבות חברתית, שבמסגרתו הם מתנדבים  אחת לשבוע לאורך כל שנת הלימודים בעמותה או ארגון לבחירתם; עמותות אלו, שהוקמו מלכתחילה מתוך מחשבה על הזולת, ממלאות תפקיד חשוב מאין כמוהו בהענקת היכולת לתרגל אכפתיות וחמלה על חשבון הזמן על המסך, וכך, מבלי משים כמעט, הפכה פעילות התנדבותית בכללותה מדבר חשוב להכרחי ממש, בעיקר עבור המתנדב. 

 

התנדבות תלמידים בבית החולים

ההתנדבות עוזרת לילדים לצאת קצת מתוך עצמם לתרגל הקשבה, לחוש אמפתיה, ולחזק את שריר החמלה. בכך הם בהכרח גדלים להיות לאנשים קשובים יותר ורגישים לסביבתם. תחושות העצמה ומשמעות מצטרפות בחינם לארגז הכלים המתפתח של המתבגרים בדרכם להפוך למבוגרים יצרניים ומוכשרים בפן הרגשי והבינאישי. 

עמותת ביקורים מפעילה מזה יותר מעשור תוכניות התנדבות מגוונות לבני נוער ותלמידי תיכון. במסגרת הפעילויות ניתן דגש על הקניית כלים ומיומנויות חברתיות לבני הנוער שישרתו אותם לאורך כל ימי חייהם. לאחרונה השיקה ביקורים את ‘יחד’ – התוכנית לפיתוח וקידום קשרים חברתיים. התוכנית מאושרת על ידי מנהל חברה ונוער של משרד החינוך וכוללת פעילויות מגוונות לקבוצות וליחידים, חינוך להתנדבות ותרומה לקהילה והכול תוך ליווי הדוק של צוות מקצועי מטעם עמותת ביקורים. 

חשוב לעזור לבני הנוער שלנו להפוך למבוגרים טובים יותר בעיקר עבור עצמם, ולעודד אותם להתנדב ולהניח קצת לסלולרי. 

לפרטים נוספים על תוכנית יחד 

אולי גם יעניין אותך:

צרו איתנו קשר

מעוניינים לקבל מידע נוסף?
מלאו את הפרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם

הרשמה להתנדבות - נאמן משרדי

פרטים אישיים:


שם מלא
טלפון נייד
תעודת זהות:
אימייל
תאריך לידה:

פרטי התנדבות:


לאיזה ארגון את/ה משתייך?
מס' שעות שנתיות להתנדבות?
בחירת יום קבוע להתנדבות:
בחירת שעות להתנדבות


הרשמה להתנדבות - נאמן שטח

פרטים אישיים:


שם מלא
טלפון נייד
תעודת זהות:
אימייל
תאריך לידה:

פרטי התנדבות:


מקום התנדבות מבוקש:
לאיזה ארגון את/ה משתייך?
מס' שעות שנתיות להתנדבות?
בחירת יום קבוע להתנדבות:
בחירת שעות להתנדבות